Od tysięcy lat znane są różne sposoby stosowania olejków eterycznych. Badania olejków eterycznych jednak  rozwijają się cały czas i z każdym dniem zrozumienie zasad ich działania jest coraz lepsze. Wszystkie sposoby używania olejków są bezpieczne jeżeli stosuje się je w odpowiedni sposób, dotyczy to  aromaterapii, miejscowego i wewnętrznego stosowania. Możesz użyć jeden olejek lub korzystać z mieszanek wielu olejków przygotowanych przez siebie albo gotowych mieszanek doTERRA na trzy sposoby :

ZEWNĘTRZNIE:

Miejscowe stosowanie jest to bardzo skuteczną metoda stosowania olejków eterycznych. Ponieważ olejki eteryczne mają niską masę cząsteczkową i są rozpuszczalne w lipidach, łatwo wnikają w skórę. Po wchłonięciu, pozostają one w obszarze nasyconym olejkami.

Mimo że olejki eteryczne są łatwo wchłaniane, istnieje wiele sposobów, aby zwiększyć wchłanianie. Korzystny jest lekki masaż który zwiększa przepływ krwi do obszaru zastosowania co z kolei poprawia wchłanianie w całym organizmie. Zastosowanie oleju kokosowego lub innego może zwiększyć absorpcję, zwłaszcza skóry kiedy jest sucha i łuszcząca się ponieważ pomaga on w nawilżaniu  i nie pozwala na szybkie odparowanie olejku. Aby zmniejszyć prawdopodobieństwo uwrażliwienia skóry, zwłaszcza u dzieci lub wrażliwej skórze, zaleca się stosowanie olejow nośnych takie jak frakcjonowany olej kokosowy doTERRA. Należy rozcieńczyć silniejsze olejki lub kiedy próbuje się olej po raz pierwszy. Współczynnik rozcieńczenia jaki jest zwykle zalecany to użycie jednej kropli olejku do trzech kropli oleju nośnego.

Wskazane jest, aby korzystać z kilku małych dawek w ciągu dnia zamiast jednej dużej dawki. Zacznij od najniższej z możliwej dawki (1-2 krople). Miejscowa dawka może być powtarzana co 4-6 godzin. Ponieważ każdy człowiek jest niepowtarzalny, dawka będzie różna dla każdej osoby w oparciu o  wiek i ogólny stanu zdrowia.

Obszary gdzie korzystne można zastosować olejki eteryczne

 • Szyja
 • Czoło i skronie
 • Klatka piersiowa  i brzuch
 • Ramiona, nogi, stopy

Inne skuteczne metody stosowania miejscowego

 • Dodaj kilka kropli olejku do ciepłej kąpieli
 • Dodaj do gorących lub zimnych okładów   przez namoczenie ręcznika lub tkaniny w wodzie dodanie olejków eterycznych, a następnie zastosowanie na żądany obszar
 • Dodaj olej do  balsamu lub kremu nawilżającego a następnie zastosować do ciała

Obszarów wrażliwych, których należy unikać:

 • Niektóre obszary twarzy, takie jak skóra wokół oczu
 • Oczy i uszy wewnątrz
 • Otwarte rany

 

WEWNĘTRZNIE:

Niektóre olejki eteryczne mają bogatą historię kulinarną i mogą być stosowane jako wspomagające suplementy diety.

Olejek daje wiele korzyści dla zdrowia, jak również poprawia właściwości smakowe i aromat potraw. Kiedy są  postaci stężonej olejki eteryczne mogą być stosowane jako suplementy diety dla bardziej ukierunkowanych i silniejszych doświadczeń zdrowotnych. Zastosowanie wewnętrzne jest bardzo bezpieczne i skuteczne jako metoda stosowania z powodu skomplikowanych procesów fizjologicznych naszego ciała.

Po spożyciu, olejki eteryczne wprowadzamy bezpośrednio do krwioobiegu przez przewód pokarmowy w którym są one transportowane  do pozostałej części organizmu. Olejki eteryczne są rozpuszczalne a więc łatwo transportowane do wszystkich organów ciała w tym mózgu. Następnie, podobnie jak wszystkie rzeczy, które spożywamy, olejki eteryczne są metabolizowane w wątrobie i innych narządach i są następnie wydalane.

Skład olejków eterycznych jest bardzo skomplikowany. Każdy element posiada unikatowy zestaw właściwości biochemicznych, które reagują z komórek i narządów w różny sposób. Mimo że te mechanizmy działania nie są całkowicie zrozumiałe, pozytywne rezultaty końcowe zostały wykazane.

Odpowiednie dawkowanie zgodnie z zaleceniami dotyczącymi etykietowania i innych wytycznych zawodowych powinny być ściśle przestrzegane.

Skuteczne sposoby aplikacji Wewnętrznej

 • Używane olejki w recepturach do gotowania lub pieczenia mogą zastąpić świeże lub suszone zioła i przyprawy
 • Pamiętaj, że olejki eteryczne są znacznie silniejsze niż suszone lub świeże zióła i przyprawy,więc należy zacząć od bardzo małej ilości
 • W przypadku olejków silniejszych może lepiej zarządzać poprzez wykałaczki (koniec czystej wykałaczki zamoczyć w oleju po czym dodawać do żywności), niż krople
 • Dodawanie olejków eterycznych do wody, koktajli, mleka, herbaty lub innych napojów
 • Można stosować wewnętrznie olejki poprzez stosowanie specjalnych kapsułek do leków

 

AROMATYCZNIE:

Zmysł węchu jest narzędziem, które może wywołać potężne fizjologiczne, umysłowe i emocjonalne reakcje. Olejki eteryczne są szybko wchłaniana przez receptory zapachu, które mają bezpośrednie połączenie do układu limbicznego poprzez nerw węchowego. Układ limbiczny jest częścią mózgu, która obsługuje wiele funkcji, w tym zapach, emocje, zachowania  i pamięć. Z tego powodu, olejki eteryczne mają szczególnie silny wpływ poprzez aromatyczną aplikację.

Niektóre olejki wywołują efekty orzeźwiające, podczas gdy inne są bardziej uspokajające. Dyfuzja jest jednym z najprostszych sposobów stosowania olejków eterycznych. Dyfuzory, które wykorzystują zimne powietrze lub woda są idealne. Można osiągnąć te same korzyści dla zdrowia, po prostu umieszczając kilka kropli olejku w dłoni, która jest następnie umieszczana blisko nosa, i następnie należy głęboko oddychać.

Dodatkowe zastosowania aromatyczne dla olejków eterycznych obejmują:

 • Zastosuj olej wacikiem i umieścić w otworach wentylacyjnych samochodu
 • Mieszać olejki w butelce ze sprayem z wodą i tworzyć mgiełkę  nad meblami, dywanami lub  pościelą
 • Dodaj olejek do partii prania
 • Zastosowanie w czyszczenia powierzchni w gospodarstwie domowym